Britové zvažují zákaz léčby pomocí homeopatik

Britské ministerstvo zdravotnictví v těchto dnech uvažuje o umístění homeopatických léčiv na tzv. “černou listinu". Podle BBC mají britští praktičtí lékaři v této době zakázáno homeopatika předepisovat. Kontroverzní homeopatická praxe je prý založena na principu “z čeho ses roznemohl, tím se i kurýruj“, ale podle kritiků jsou pacientům předepisovány jen neúčinné pilulky s vysokým obsahem cukru.

Britská homeopatická fakulta se ohrazuje tím, že pacienti sami podporují léčebnou terapii pomocí homeopatik a její bezproblémové rozšíření a využívání v Evropě. Debata na toto téma se má uskutečnit v průběhu příštího roku. Předpokládá se, že celková částka z fondů NHS (National Health Service) za poskytování homeopatické léčby ve Velké Británii, jejíž účinnost není prokázána, činí včetně příjmů do homeopatických nemocnic a lékařských předpisů zhruba 4 miliony liber.

Výroba homeopatických léků a jejich účinek podle Britské homeopatické asociace

Homeopatie je podle všeho založena na myšlence, že zředění určité verze látky, která způsobila nemoc, bude mít léčivé účinky. Z toho vyplývá, že například pyl nebo tráva mohou být využity k výrobě homeopatického (přírodního) léku k potlačení senné rýmy. Jedna část substance se tak v určitém poměru smísí s vodou nebo alkoholem, což se několikrát opakuje podle potřeby a množství konečné formulace. Ta se nakombinuje s určitým procentem laktózy (cukru) do výsledné podoby tablety.

Homeopatičtí odborníci tvrdí, že čím větší je naředění, tím větší je efekt. Odpůrci a kritici se však shodují v názoru, že pacienti nedostávají v podstatě nic víc než cukr, tedy "dobré" placebo. (Obvykle jsou homeopatické léky využívány k léčbě astmatu, senné rýmy, ušních infekcí, depresí, stresu, úzkosti, různých typů alergií a artritidy.)

Co na to říká NHS?

NHS (National Health Service) tvrdí, že neexistuje žádný kvalitní důkaz o tom, že homeopatie je opravdu účinná jako forma léčby jakéhokoli zdravotního stavu. Společnost The Good Thinking Society bojuje za uvedení homeopatik na tzv. černou listinu, jak uvedeno výše, tedy na seznam léčiv, která nemohou být praktickým lékařem v Británii předepisována. Na tento seznam se mohou dostat jakékoliv léky, které jsou vedeny jako levnější alternativa jiných léčiv, nebo jsou prokazatelně neúčinné. Výše zmíněná společnost předala celou záležitost soudu, který se bude problematikou zabývat v rámci odborných konzultací během příštího roku, jak bylo oficiálně potvrzeno právními zástupci britského ministerstva zdravotnictví.

Konec léčby homeopatiky - hrozí i nám?

Otázkami na téma účinnosti a dostupnosti homeopatik se samozřejmě průběžně zabývá i Evropská unie a v neposlední řadě i my. Existuje mnoho úhlů pohledu na toto téma a nejzásadnější otázkou zřejmě zůstává ta, která se zabývá medicínskou úrovní vzdělání a tím oprávněním osob, které se tímto způsobem alternativní medicíny zabývají.

Zdroj: www.bbc.com, www.britishhomeopathic.org

Foto: Pixabay.com

Britové zvažují zákaz léčby pomocí homeopatik patří do témat
 • jaru 04.12.2015 11:14:50

  ZAJÍMAVÝ ČLÁNEK, ale jaképak placebo, když to funguje třeba na malé děti nebo zvířata, která netuší, že se jim podává něco, co by mělo léčit, a ono to opravdu zabírá - kdopak může být proti levnému způsobu???

 • Homeopatika Josef 02.12.2015 17:11:00

  Zdravím. Moje vnučka měla nějaký ekzem. Nevím co to bylo, já tomu říkám ekzem.
  Kožní lékař na klinice jí dával nějaké mastičky a bylo to ještě horší. Potom dcera zjistila, že existuje lékař, ktrý léčí homeopaticky. Vzala tedy děvče k tomu homeopatovi
  a ten jí řekl, pomůžu ji, bude to trvat dost dlouho, nejprve se jí to zhorší, ale vyléčí se to. A taky se vyléčila. Takže, ať si lékaři říkají co chtějí, oni jí nepomohli, tak ať raději nic neříkají.

 • kasel vladislava 02.12.2015 10:51:55

  Re: kasel.ja mamvyzkouseno.na jare natrhejtevyhonky z borovice/smrku/,diviznu.lipovykvet,hermanek,salvej,medunku,smihejte v pomeru 20g odkazdeho.ja si susim na zimu 3llahev.pak muzete pit nebo prinachlazeni inhalovat.priinhalaci davam jeste do tohopanaka vincentky a 30kapekbromexin KM.v laznich karlovastudanka davaji do inhalacemedunku.vyzkousejte!

 • TO SNAD NE! Jiřina 30.11.2015 12:52:53

  Je na každém, aby si zvolil, co mu vyhovuje. V demokratické společnosti by mělo být tedy normální mít možnost si zvolit svobodě i léčbu. Samozřejmě na vlastní zodpovědnost. Jinak mě to velmi udivuje, i když nepřekvapuje; ve Velké Británii se homeopaticky léčí celá královská rodina.

  • . qentity 01.12.2015 19:36:34

   1/ Zdravotní pojišťovny by měly striktně financovat jen to, co prokazatelně funguje. Jinak jde o zneužívání peněz a plýtvání.

   2/ Pokud pacient odmítne léčbu předepsaným léčivem a sám si naordinuje něco neúčinného, pak by měl být plně zodpovědný za výsledek. Včetně toho, že bude svému zaměstnavateli a pojišťovně platit za to, když si sám poškodí vlastní zdraví či zdraví svých blízkých.

 • Homeopatika Jiří Jirout 29.11.2015 20:27:42

  Homeopatika nemusí být pouze nějaké přeslazené kuličky. Já jsem při odvykání od závislosti na alkohol a nikotin (cigarety) použil jako homeopatikum zvýšenou konzumaci kávy a čaje.
  Existuje určitá řada:
  alkohol - kofein/thein - nikotin - kanabis - ...
  A spotřeba kávy se se dá po tak půl roce zredukovat. A již asi 17 let nejenže nemusím, ale i odmítám konzumaci alkoholu a nikotinu. a vůbec mi to nechybí.
  Toť vše.

 • kašel hana 27.11.2015 13:14:40

  no mi jedíně homeopatika,můj tatínek 69 let měl rok kašel,léčili ho vší možným,nic nezabíralo.A ejhle správná volba homeopatik zabrala do 2 měsíců..nespavost,také jedině homeopatika.Dcera stres před skouškama taky zabrala homeopatika atd..za chvíly zakážou i používání bylinek a budeme se cpát jen zpropadenou chemií

  • Re: kašel Katka 28.11.2015 15:12:01

   Hano, jaké homeopatika pomohly na kašel, prosím o název? Děkuji.

   • Re: Re: kašel hana 28.11.2015 21:01:31

    ono je to různé,vy si musíte u homeopatik najít ten správný druh kašle,těch je asi 20 a podle toho se homeopatika dávají..navštivte třeba stránku ke zdraví..tam si pročtěte jaké máte příznaky a podle toho vyberte ty správné

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Homeopatika patří do témat

Adresář

Poradna na téma Homeopatika

Diskuze na téma Homeopatika

 • Jitka Corliova 12.05.2016 08:05 Posílení imunity

  Skoro 10 let jsem se trapila streptokoky a staphylokoky na kuzi a na obliceji hlavne. Zadna lecba…

 • Fany 29.05.2014 13:05 Posílení imunity

  No homeopatika tolik nezatěužují orgasimsus...já jsem lymphomysot užívala na imunitu a zlepšila se…

 • Lenka 23.05.2014 14:05 Posílení imunity

  V čem jsou vlastně homeopatika vlastně lepší než obyčejné léky? Víte něko? púoradíte?

 • Iveta 26.05.2014 11:05 Posílení imunity

  Homeopaticé příprvky jsou mnohem šetrnější k organismu. Z tohoto důvodu jsou kapky lymphomyosot…

 • Karel 02.06.2014 21:06 Posílení imunity

  No, lepší ... Jsou zabalené v hezkém hávu "přírodního", "šetrného",…

 • Jitka 03.06.2014 15:06 Posílení imunity

  No já nevím, homeoaptické kapky lymphomyosot teda asi žádné placebo nebude...bývala jsem nemocná…

 • Zdravím, několik let jsem se trápila se záněty moč. cest. Bylo to stále dokola 2 měsíce klid, pak…

 • Sárinka 21.05.2015 22:05 bradavice

  Souhlasím, že by ti homeopatika mohla pomoci ;) já jsem teda neléčila bradavice, ale nespavost a…

 • 14.10.2015 14:10 Posílení imunity

  Zase přichází to šílené chřipkové období a já zase čekám, že to skončí minimálně 3x jako chřipka…

 • 18.08.2016 16:08 Tradiční medicína

  jojo tuto lékárnu znám, funguje tam suprově poradenství. Mají tam bylinky, homeopatika a kapičky,…

 • Vendula 24.09.2017 22:09 Tradiční medicína

  Věro, mají taky homeopatika?

 • Andy 25.09.2017 23:09 bradavice

  To by mě taky zajímalo - zkoušela jsem na vodní bradavice různé vodičky apod. ale zbavit se jich…

 • Vivien 30.09.2017 22:09 bradavice

  Já už taky zkoušela na bradavici všechno možný, vyzkouším taky teda ty homeopatika.

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku