Homeopatie: bludná kulička nebo zázračný lék?

Homeopatie, alternativní medicína, která se stává stále populárnější mezi některými lékaři a laickou veřejností. Na druhé straně, ale rozžhavuje uhlíky mezi kritiky z řad vědecké obce. Je skutečně malou, utlačovanou chudinkou, která zaslouží více pozornosti? A nebo je to jen další esoterický směr, který spoléhá na lidskou víru v zázraky a překypěnou peněženku?

Hahnemann a jeho bílé kuličky v historii dějin

V jedné geografické linii s Bílým domem ve Washingtonu stojí (resp. zamyšleně sedí) socha muže, jež rozvinul homeopatii. Tak výsostného místa své podobizny se dočkal překladatel, chemik a lékař Samuel Hahnemann (1755 - 1843). Jeho velkým podporovatelem a obdivovatelem byl totiž prezident McKinley, který roku 1900 nechal tuto sochu slavnostně odhalit.

Ač nebyl Hahnemann skutečným zakladatelem (za jednoho z praotců je považován i Hippokratos), podařilo se mu skloubit objektivní vědecké zkoumání homeopatie s vírou ve vitální síly člověka do ucelené podoby a vytyčit tak základní principy této léčby. Navzdory jeho úspěchům v léčbě cholery a tyfu nebyl tehdejšími lékaři přijímán jako rovnocenný partner. Vztah mezi alopatickou a homeopatickou medicínou byl na ostří nože.

Velkého vzestupu se homeopatie dočkala až po smrti S. Hahnemanna, zprávy o úspěších léčby se roznesli v Americe, Anglii, Indii a dalších zemích. Vznikaly homeopatické školy, nemocnice, časopisy, společnosti, atd. Kufříky domácích lékařů v 19. století často obsahovaly mimo jiné právě i homeopatické léky. Úspěch homeopatie tkvěl především v tom, že poškozovala pacienty méně než tehdejší medicína.

K útlumu rozmachu došlo až v důsledku celospolečenských změn na začátku 20. století, také v souvislosti s používáním antibiotik, zlepšením diagnostiky nemocí a vzniku nových lékařských a chirurgických technik.

Co homeopat předpokládá

Stěžejní odlišností od klasické medicíny je souhrn východisek, kterými se každý homeopat řídí, těch existuje hned několik, pár příkladů zde uvedu:

 • Nemoc je způsobena narušením vitální síly člověka. "Když se integrita vitální síly obnoví, celý organismus se uzdraví a nemoc je vyléčena."
 • "Podobné se léčí podobným": princip, že látka, která nemoc způsobí může člověka poté uzdravit.
 • Paradox zředění: homeopati se domnívají, že extrémní zředění látky zvyšuje její účinky. "Lék je naředěn, že nepůsobí v těle chemicky, ale předává mu informaci, která povzbudí vlastní obrannou reakci těla."

Celostní pohled na člověka: ač se nemoc projevuje např. jen tělesně, hledí se na veškeré bio-psycho-sociální aspekty člověka. Na základě toho může být dvou lidem, kteří trpí chřipkou předepsány dva různé druhy homeopatik, apod.

Záhada malých tobolek

 • Homeopatika jsou pouze na přírodní bázi (tj. výtažky z minerálu, rostlin a živočišných produktů).
 • Léky jsou připravovány v různé síle, nazývající se potence. Jedná se o dlouhou řadu ředění, mezi nimiž je lékem důkladně třepáno. "Čím vyšší je číslo následující po názvu léku, tím vícekrát byl ředěn a protřepán." Lékem vyšší potence je označován ten, který byl delší dobu ředěn, jeho účinky působí dlouhodoběji a jeho vliv je účinnější.
 • Lék se nechává rozpustit nad nebo pod jazykem, nezapíjí se tedy nápojem jako klasické léky.
 • Nemají žádné vedlejší účinky.

Homeopatie v Čechách ve zkratce

 • V Čechách důvěřuje homeopatii 16% dospělých lidí. Nejvíce pak ženy, starší občané a lidi s chronickou chorobou.
 • Vedle "víry v sílu bylinek" a akupunktury je nejrozšířenějším druhem alternativní medicíny.
 • Od roku 1990 zde působí Českomoravská homeopatická společnost.
 • Od roku 1991 byla Českomoravská homeopatická společnost řádným členem české lékařské komory, ale na základě tlaku z řady vědců byla 5 let poté vyloučena.
 • V roce 1993 vydala Česká lékařská komora prohlášení, že homeopatii smí provádět pouze lékař, který k tomu má příslušné oprávnění. To proto, aby se předešlo fatálním chybám, kterými může být nepodání antibiotik, neposlání pacienta na operaci, včasné neléčení tumoru, apod.
 • Roku 2005 se prohlášením prof. Blahoše, Česká lékařská společnost zcela distancuje od případných článků ve Zdravotnických novinách, a to především z toho důvodu, že Česká homeopatická společnost nikdy nepřinesla konkrétní důkazy o účinnosti svých postupů.

V čem spočívá kritika homeopatik?

Neexistuje žádný vědecký výzkum, který by potvrdil, že jsou homeopatické postupy účinné. Kritizuje se zejména malé množství přípravku, který je natolik zředěn, že ztrácí veškeré své účinky, většina vědců se shoduje na nulové působnosti těchto léků. V poslední době se k odpůrcům přiklonil i bývalý významný homeopat profesor Edzard Ernst, který po dlouhodobém zkoumání účinnosti homeopatik došel k závěru, že: "...neexistuje žádný důkaz pro to, že je homeopatie něčím víc než placebem."

Homeopatici oponují tím, že se nejedná o placebo efekt, když jsou homeopatika účinná i v případech kdy jsou podávána zvířatům či malým dětem.

Nicméně stále chybí objektivní fakta, a to je to, co Českou lékařskou společnost a Český klub skeptiků - Sisyfos, nutí nazývat homeopatii pouhou pseudovědou.

Někteří vědci, lékaři, ale i soukromé osoby dále kritizují zejména "ždímání" peněz homeopatů za homeopatické kurzy a neetický přístup farmaceutických firem, které léky prodávají za velké peníze a zároveň klamou spotřebitele o účincích léků, což je v rozporu se zákonem o ochraně spotřebitele.

Kde je vlastně pravda?

Vždy by mělo záležet jen na vás, zda-li se odhodláte homeopatika vyzkoušet a investovat do léčby svůj čas a peníze, možná získáte podobné zkušenosti jako jejich občasná uživatelka z Jablonce: "Homeopatika jsem brala na základě doporučení mého lékaře, po operaci močových cest a po porodu na zhojení jizvy a na tišení bolesti - a v úlevu jsem věřila a mám pocit, že i pomohly, a také dětská lékařka je doporučila, např. po očkování, na zmírnění reakce a věřím, že pomohly."

A nebo vás to mine účinkem a pakliže je homeopatikům vytýkána jejich neúčinnost, nemusíte se bát nežádoucích vedlejších účinků. Ovšem je důležité mít kvalitního lékaře-homeopata a svůj neduh léčit současně i klasickou medicínou, aby se předešlo případným závažným komplikacím v důsledku zanedbání léčby.

Věříte v léčebné účinky homeopatik? Brali jste je někdy?

Homeopatie: bludná kulička nebo zázračný lék? patří do témat
 • Lékařský petrolej Anička 17.11.2014 12:07:32

  Výborné zkušenosti máme já i celá naše rodina s lékařským petrolejem (prodává se jako Petroleum D5 - homeopatické kapky). Škoda, že se o něm v ČR obecně neví, je to výborná věc na mnoho kosmetických i zdravotních potíží, včetně těch nejvážnějších. V lékárnách běžně nebývá, ale dá se objednat přes internet.

 • Lékařský petrolej Anička 17.11.2014 12:07:07

  Výborné zkušenosti máme já i celá naše rodina s lékařským petrolejem (prodává se jako Petroleum D5 - homeopatické kapky). Škoda, že se o něm v ČR obecně neví, je to výborná věc na mnoho kosmetických i zdravotních potíží, včetně těch nejvážnějších. V lékárnách běžně nebývá, ale dá se objednat přes internet.

 • Homeopatika Katka 15.11.2011 08:58:03

  Jsem jednoznačne pro, jelikož mám osobní zkušenost, kdy mi lékaři a medicína pomáhali od zdravoního problému 3 roky a následně mi řekli bohužel máte to chronické musíte se s tím smířit ... vyhledala jsem jinou pmoc a to byla homeopatie a jedna úžasná paní homeopatka, po cca roční léčbě nemám jediný problém a rozhodně se mi nic nevrací ! Je to na delší debatu o homeopatii . Používám ji i u svých psů při běžnbých problémech např. na Arnicu nedám dopustit a mám ji vždy u sebe .
  A co se týká placebo efektu - aneb víra tvá tě uzdraví - tak na to mohu jen říci : že věřím i lékaři když k němu jdu, že mě uzdraví - tak to je to samé a proč to nefunguje i u medicíny taky jdu k lékaři a jím předepsané léky aby mě uzdravily ....
  Bohužel mnohdy více škodí .. viz nežádoucí účinky .

  Jsem jednoznačne pro alternativu !!! Každý si musí vybrat svou cestu , ať je to homeopatie,bylinky, čínská medicína apod. ... tyto metody jsou zde již mnoho let takže určitě fungují , jen ne každý ví jak na to.. je třeba se o to i více zajímat ...

 • není to placebo Šárka 24.09.2011 10:32:39

  Já mám osobně s homeopatiky velice dobré zkušenosti.
  Vím, že se nejedná o placebo. Homeopatickou léčbu aplikuji na mnohá zvířata a u nich se doopravdy o nějakém placebo nelze bavit. Právě se díky této léčbě téměř vyléčil kůň (léčba stále pokračuje), který měl jít na jatka. Také mnoho potkanů s pneumóniemi. Na ATB by nevydrželi ani měsíc.
  Já sama mám dobré zkušenosti. nerada beru léky. Zbytečně to ničí játra a zatěžuje ledviny. Tento typ léčby mohu jen doporučit.

 • Homeopatie a očkování Eva 30.05.2011 17:52:00

  Jsem ráda, že homeopatiemá stále více příznivců.Ukazuje se, že tatoalternativní metoda léčbypomáhá na stále více"problémů". Chcise podělit o velmi dobrouzkušenost s homeopatkou Bc.Sedlákovou - poradna ARIADNI,která naší malé pomohlapři zdravotních problémechzpůsobených následkemočkování. Netušila jsem,že existuje úžasnádetoxikace formou homeopatik -mám pocit, že je to metodaholandského lékaře TinuseSmitse. Pro zájemce posílámodkazhttp://www.poradna-ariadni.webnode.cz/ Všem přeji hodnězdraví.

 • Jak funguje homeopatie? Dobrá rada 16.02.2011 19:16:54

  Stručně vysvětleno, jakfunguje homeopatie ...http://www.jakfungujehomeopatie.cz ...

 • Homeopatika novina 30.12.2010 00:00:27

  Neznám a nikdy jsem nepotřebovala ...

 • homeopatika rajce 23.06.2009 08:56:39

  Já tomu taky věřím, moje doktorka mě s tím léčila cca 3 roky. A super. Jsem jednoznačně pro!

 • homeopatie 2 honza 20.06.2009 20:55:01

  K homeopatii mě přivedla přítelkyně a v mnoha věcech mi určitě pomohla. Hodně záleží na Lékaři – homeopatovi. V Německu je už několik let běžné, že doktor vám nabídne obyčejný lék, nebo homeopatika. Bohužel se setkávám s tím, že lidé dostanou homeopatika a ani neví jak je používat, nebo ani neví, že nějaká homeopatika používají. Při kojení, nebo těhotenství se homeopatie přednostně používá před klasickou medicínou.

 • Homeopatika Klára B 19.06.2009 11:22:26

  Děkuji za článek o homeopatii, já patřím jednoznačně k zastáncům této metody. V době, kdy mi bylo asi 15 let, zkoušela mi dětská doktorka nasadit homeopatika na spálovou angínu s tím, že když to nezabere, dostanu antibiotika. A ono to zabralo. Bez jakýchkoliv komplikací jsem za týden byla zdravá. A bez antibiotik. Ono totiž nejde jen o užívání, ale o dodržování určitých pravidel.

  1. nasazení léku co nejdříve (např. u chřipky je za 2 dny po vypuknutí už pozdě)
  2. užívat půl hodiny před a po jídle a důkladně si vypláchnout pusu.
  3. nekousat, nechat rozpustit pod jazykem
  4. neužívat bezprostředně před a po užití mentol

  Nyní je mi 30 a homeopatika patří do mé lékárničky. Některá už jsem vyzkoušela i na mé 2 leté dceři a funguje to. V zimě jsem jí pravidelně jednou týdně dávala preventivně několik granulek Oscilococcina (rozpuštěných ve lžičce vody) a za celou zimu nás nepotkala jediná viróza natož chřipka. A že jich kolem nás bylo. Takže vřele doporučuji a na placebo nevěřím.


Homeopatika patří do témat

Adresář

Poradna na téma Homeopatika

Diskuze na téma Homeopatika

 • Jitka Corliova 12.05.2016 08:05 Posílení imunity

  Skoro 10 let jsem se trapila streptokoky a staphylokoky na kuzi a na obliceji hlavne. Zadna lecba…

 • Fany 29.05.2014 13:05 Posílení imunity

  No homeopatika tolik nezatěužují orgasimsus...já jsem lymphomysot užívala na imunitu a zlepšila se…

 • Lenka 23.05.2014 14:05 Posílení imunity

  V čem jsou vlastně homeopatika vlastně lepší než obyčejné léky? Víte něko? púoradíte?

 • Iveta 26.05.2014 11:05 Posílení imunity

  Homeopaticé příprvky jsou mnohem šetrnější k organismu. Z tohoto důvodu jsou kapky lymphomyosot…

 • Karel 02.06.2014 21:06 Posílení imunity

  No, lepší ... Jsou zabalené v hezkém hávu "přírodního", "šetrného",…

 • Jitka 03.06.2014 15:06 Posílení imunity

  No já nevím, homeoaptické kapky lymphomyosot teda asi žádné placebo nebude...bývala jsem nemocná…

 • Zdravím, několik let jsem se trápila se záněty moč. cest. Bylo to stále dokola 2 měsíce klid, pak…

 • Sárinka 21.05.2015 22:05 bradavice

  Souhlasím, že by ti homeopatika mohla pomoci ;) já jsem teda neléčila bradavice, ale nespavost a…

 • 14.10.2015 14:10 Posílení imunity

  Zase přichází to šílené chřipkové období a já zase čekám, že to skončí minimálně 3x jako chřipka…

 • 18.08.2016 16:08 Tradiční medicína

  jojo tuto lékárnu znám, funguje tam suprově poradenství. Mají tam bylinky, homeopatika a kapičky,…

 • Vendula 24.09.2017 22:09 Tradiční medicína

  Věro, mají taky homeopatika?

 • Andy 25.09.2017 23:09 bradavice

  To by mě taky zajímalo - zkoušela jsem na vodní bradavice různé vodičky apod. ale zbavit se jich…

 • Vivien 30.09.2017 22:09 bradavice

  Já už taky zkoušela na bradavici všechno možný, vyzkouším taky teda ty homeopatika.

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku